Ana Sayfa

kitabevi@boun.edu.tr

Boğaziçi Üniversitesi Kitabevi
Sık Sorulan Soruların Yanıtları

 Öğretim Üyeleri

Ders kitabımın bir kopyası ve öğretim materyallerini nasıl temin ederim?

  Bildiğiniz gibi, bütün dünyada öğretim materyalleri yayınevi tarafından öğretim üyesine gönderilmektedir.
  Siparişiniz bize ulaştıktan hemen sonra, size ilgili yayınevine gönderilmek üzere örnek bir metin ve irtibat adreslerini göndereceğiz.
  Bir çok yayınevi açısından, talebin doğrudan öğretim üyesinden gelmesi ve bölge kitapçısının/ithalatçısının yeterli sayıda sipariş vermesi gönderim için yeterli olmaktadır.

Kitabevine kaç adet siparişten sonra bedelsiz kitap gönderiyorlar?

  Kitabevlerine hiç bir koşulda bedelsiz kopya gönderilmemektedir. Geçmişte, yurtdışı ile görüşmenin pahalı ve zor olduğu dönemlerden gelen alışkanlıkla, öğretim üyesi talepleri ithalatçı tarafından -öğretim üyesi adına- talep ve temin ediliyordu. Yayınevleri ticari ilişki içinde oldukları bu müesseselere bedelsiz gönderim yapmaya alışkın olmadıklarından; bu sistem çok fazla aksaklıklara neden oluyordu.

En az kaç adet siparişten sonra öğretim üyesi kitapları edinebilirim?

  Birçok yayınevi açısından en az bir kere ve 20 adet sipariş, kitabınızın bir kopyasının gönderimi için yeterlidir.
  Yayınevleri aynı kitabı, yeni edisyonu çıkıncaya kadar kullanacağınızı varsayar. Aynı miktarlar çözüm klavuzları için de geçerlidir.
  Tepegöz asetatları, disket ve CD-ROM, Video ve kasetler genellikle bedelsiz gönderilmemektedir. Eğer kullandığınız kitabın bu tür eğitim materyalleri varsa ve bölümünüzde mevcut değilse, lütfen bizi haberdar ediniz.

Talebime rağmen kitap (ve/veya çözüm klavuzu) elime geçmedi?

1-

  Birçok yayınevinden istekte bulunduktan sonra 2-3 ay içinde kitaplar gelmektedir. Bu süre zarfında gelmemişse;
  - kitabın baskısı bitmiş olabilir
  - kitap depoda tükenmiş olabilir
  - postada kaybolmuş olabilir
  - talebiniz kaybolmuş olabilir
  - ilgili kişi işten ayrılmış ve konu takipsiz kalmış olabilir
  - v.s.
  Eğer eğitim başlamışsa ve hala kitapsızsanız, lütfen hemen bizimle irtibata geçiniz.

2-

  Bazı yayınevleri bedelsiz gönderim yapmamaktadır.
  Bazı kitaplar da, maaliyetleri gereği bedelsiz gönderilememektedir.
  Siparişiniz elimize geçtikten sonra, kitabınızın bu koşullara uyup uymadığı konusunda bilgi verilecektir.

Neden dönem başlamadan aylar önce siparişimizi kesinleştirmeliyiz?

  Amacımız; ders kitaplarının doğru zamanda ve doğru miktarda raflarımızda olmasını sağlamaktır. Geç, erken gelmesi, yetersiz miktarda gelmesi veya fazla gelmesi; bunların hepsi bir kitabevinin sağlıklı işlemesinin önündeki başlıca engellerdir. Bu engelleri de asgariye indirebilmek zamana bağlı. Kurumsallaşmasını tamamlamış üniversite kitabevlerinde bu süre derslerin başlamasından 6-8 ay öncesidir. BÜ Kitabevi olarak bu süreyi 6 aya çıkarmayı hedefliyoruz. Bu süre zarfında; kitapların mevcudiyeti kontrol edilebiliyor, alternatifleri araştırılabiliyor ve öğretmen kopyaları temini için zaman kalabiliyor.

  Bir kaç yıl sonra (istatistiklerimizin hazır olmasıyla beraber), her dönem düzenli okutulan kitapların her zaman raflarımızda mevcut olmasını sağlayacak ve zamanımızın büyük kısmını değişen, yeni açılan derslere kaydıracağız.

Her sene aynı kitabı okutuyorum. Sipariş formunu doldurmam gerekiyor mu?

  Evet... Öğrenciler kitaplarını ders kodu ve öğretim üyesi ismiyle talep ettikleri için, sizin hala aynı kitabı kullandığınızdan veya aynı dersi bu dönem de verdiğinizden emin olmamız gerekiyor. Lütfen sipariş formunu (kitabın stoklarda mevcut olduğunu bilseniz bile) doldurunuz. Tabii ki e-mail göndermeniz de yeterlidir. Teşekkürler.

Siparişimi göndermeden evvel, kitabevindeki stoğu kontrol etmeli miyim?

  Hayır. Kitabevimizde stok kontrol sistemi devrededir. İthalat öncesinde her kitabın stok seviyesi ve satış grafiği kontrol edilmektedir.

Okuttuğum kitabı değiştirmek istiyorum!

  Lütfen bizi arayıp, okuttuğunuz kitaba ait stok bilgilerini ve satış grafiğini talep ediniz.
  İnceleme kopyasına da ihtiyacınız varsa bize bildirmekte geç kalmayınız.

Ders kitapları pahalı mı?

  Kitabevimizde satılan ders kitaplarının fiyatları dünya ortalamasının oldukça altındadır. Şubat'98 dönemi ders kitapları ortalama fiyatı 21.25$ olarak gerçekleşmiştir. Bir öğrencinin aldığı derslerden üç tanesinin ders kitabı olduğu düşünülürse (henüz açılan ders sayısının 1/3'ü kadar ders kitabı sipariş edilmemektedir), harcanacak meblağ 64$ olacaktır. Karamsar bir hesapla da bu tutar en fazla 100$ olur. Bu meblağ 4 ay sürecek sömestr içindir. Bazı kitaplar ilerki dönemlerde de kullanılmaktadır. Taksit sistemimiz de büyük kolaylık sağlamaktadır. Ders kitabı olmayan İngilizce kitaplar da orjinal kapak fiyatlarından satılmaktadır.

Öğrenciler

Satın almak istediğimiz ders kitabı raflarda yok?

  Kitabı almak isteyen en az 5 öğrenci ile birlikte isminizi ve kitabın künyesini danışma masasına yazdırınız. 5 imza tamamlanınca sipariş işleme sokulacaktır. Kitabın temin süresi; dönem başlarında 30-45 gün arası, diğer zamanlarda 60-90 gündür. Kitap geldiğinde adınıza ayrılacaktır.

Kitabı şu anda alamıyorum, cüzdan müsait değil!

  Kitabı danışma masasına götürüp, adınıza ayrılmasını talep ediniz. Kitap 3 gün süresince sizin almanızı bekleyecektir. 3. gün sonunda kitap tekrar rafa çıkacaktır.

İade ve Değiştirme:

  Baskı hatası olan kitaplar dışında, iade veya değiştirme işlemleri yapılmamaktadır. Bu konuda kitabevi çalışanlarının herhangi bir yetkisi yoktur. Lütfen emin olduktan sonra alış-veriş yapınız. Ders kitabınızı almadan evvel en azından, dersinizin kodunu ve öğretim üyesinin adını yanınızda bulundurunuz. Arkadaşlarınızda gördüğünüz kitabın kapak rengi veya üzerindeki motiflerle çağrışım yaparak alış-veriş yapmayınız. Emin olamadığınız durumda ise kitabı adınıza ayırtınız.

Ödeme Şekli:

  Ödemelerinizi nakit veya kredi kartı ile yapabilirsiniz. Döviz veya çek kabul edilmemektedir.

  Kitabevimizde Merkez Bankası Günlük Döviz kurları uygulanır. Yazarkasa fişi yerine fatura alma isteğinizi satış işlemi başlamadan ifade ediniz.